Sex na cestě jógy a meditace

My lidé jsme se odcizili od své duše. Z toho, co je přirozené, jsme učinili něco, co je někam zatlačeno a schováno. A přitom skutečná čistota a krása duše leží v upřímné lásce ke stvoření, pokoře a úctě k veškerému životu.

 

Prožívání sexuality se proměňuje s vývojem duše. Nejedná se zde jen o pouhý soubor tělesných technik. Stěžejním pilířem jakékoliv spirituality je čistota charakteru v duchu jam a nijam jógy. (morálních principů)1 Následování jam a nijam představuje stabilní zdroj vnitřní síly, na němž praktikující může stavět ve všech oblastech života.

 

Patří k nim ahimsa - neubližování, tvoří spolu se satja - čestnost, pravdivost - dva základní stavební kameny jógické praxe. Tyto dva by měly být dodržovány co možná nejdůsledněji, samozřejmě s určitou moudrostí. Stejně tak, jako dům potřebuje pevný základ, satja a ahimsa poskytují pevný základ spirituálnímu růstu. Ahimsa znamená neubližování žádnému tvoru slovem, skutkem, ani myšlenkou. Takto praktikující postupně získává úctu k veškerému životu. Necítí se být natolik povýšen vůči živým tvorům, aby se podílel jakýmkoliv způsobem na jejich utrpení.

 

Odvržením pocitu nadřazenosti se poznává ve všem – sjednocuje se s všeprostupujícím Já. To je upokojení horečné činnosti ega, smíření, jež vede k uskutečnění vlastní podstaty. Samo čisté svědomí otevírá cestu – pak již není třeba debat a sporů, srdce se rozprostírá a spočívá klidně, jako modrá obloha. Satja - pravdivost mu narovnává záda, a umožňuje dívat se zpříma na vše, co jej jen může v životě potkat. Ruku v ruce s touto praxí kultivuje s láskou své tělo - cvičí ásany a pránajámy (fyzické cvičení a vědomí dech). Tato cvičení zajišťují volný průchod energie tělem, a usměrňují ji k důležitým životním centrům (čakrám). Neopomíná ani další články jógy týkající se práce s postupně hlubšími a hlubšími složkami naší bytosti, až nakonec odhalí čisté vědomí, jakožto základ jeho samotného - původní podstatu, plátno veškerého dění. Na tomto podkladě se sex stává branou k prožitkům hlubokých stavů meditace až za hranice těla.

 tantra joga (2)

 

Upřímně přijmout své pudy znamená usmíření ženské energie, hmotyŽenská energie v první čakře (v oblasti pánve, má spojitost s fyzickým tělem a světem) se dostává do pohybu. Pro opravdového jógina sex znamená něco mnohem hlubšího, než by se vůbec mohlo zdát. Sdílení svých potřeb s někým blízkým, tuto skrytou hodnotu ještě zesiluje. V atmosféře vzájemného respektu, v duchu sdílení radosti v čisté lásce ego ztrácí své vydobyté pozice. Hlubší aspekt rozkoše je zakoušení duše v její nahotě a čisté podobě, v její božskosti.

 

Klíčovou roli zde hrají respekt, pochopení a přijmutí, pak bychom mohli být všichni šťastnější. Tato cesta levoruké tantry je jednou z možností na cestě jógy a meditace. Pro doplnění uveďme, že učení pravoruké tantry doporučuje pro praxi jógy celibát, přičemž spojení energie muže a ženy se dosahuje uvnitř těla jógina. Je nanejvýš těžké toho dosáhnout, nicméně pokud se to podaří, plody této stezky jsou nanejvýš sladké (viz Dalajlama, Thich Nat Hanh, atd).

 

1) Více o osmidílné cestě jógy zde.

 

Autor: Míla Mrlík

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení