Jak na zero waste?

Zero waste by se dalo do češtiny přeložit jako život bez odpadu. Jedná se o životní styl, který podporuje minimalismus odpadu a opětovné využívání všech zdrojů.

Styl zero waste vznikl v Americe a v posledních letech se pomalu dostává i k nám do Čech. Pokud vás tento styl života zaujal, je dobré si uvědomit, že ne vše jde hned a radikálně. Vše má svůj čas. Nicméně pro začátek můžete zkusit menší změny ve vaší domácnosti a okolí a postupně přidávat další a další. I malé změny mohou vyústit v něco velkého.

 

Minimalizujte svoji domácnost

Dle průzkumů má mnoho z nás domácnost plnou nepotřebných tzv. “lapačů prachu”. Podívejte se doma okolo sebe a zkuste se zamyslet – používáte všechny tyto věci na 100 % nebo vám doma jen leží? Myslím tím např. sezónní dekorace, svíčky, malé bločky, do kterých si stejně nic nepíšete, mnoho kuchyňských spotřebičů, které nevyužíváte a mnoho dalšího.

Podívejte se v kuchyni, kolik plastů se za den spotřebuje. Zkuste omezit plastové nádobí, příbory, kelímky, láhve, brčka. Používejte klasické skleněné nebo porcelánové nádobí či ocelová brčka. Zbytečně si nekupujte vodu v plastových lahvích, ale doplňujte si vodu do láhví na více použití. I v koupelně se používá mnoho plastů, pořiďte si tuhé šampony a sprchové gely nebo bambusové kartáčky na zuby. Vatové odličovací tampónky můžete vyměnit za ručně háčkované, které vám vydrží i několik let. Všechny nepotřebné věci by měli jít pryč a vaše domácnost by měla razit heslo minimalismus.

 

Ecoheart bambusové kartáčky

                                           Ecoheart - bambusové kartáčky

 

Omezte nákupy oblečení

Otevřete Vaši šatní skříň a zkuste se zamyslet, jaké oblečení opravdu nosíte a jaké kousky vám doma jen nečinně leží. Dle průzkumů vychází, že lidé mají doma až 65 % oblečení, které využívají pouze 1x do roka. Není to škoda? Spíše investujte do kvality zboží než do kvality. Nezapomeňte navštívit i second handy, protože tam se občas najdou poklady! A to myslím doslova. Nové značkové zboží ještě s visačkou za pár korun.

 

Stop igelitovým sáčkům a taškám

Pokud jste fandy igelitových pytlíků a tašek, zkuste jinou alternativu. Když se podíváte okolo nás, podél silnic, na loukách, v rybnících nebo v lesích, vidíme mnoho poletujících igelitek a sáčků, které znečišťují prostředí. Na nákupy ovoce a zeleniny můžete jako alternativu použít buď síťovky nebo klasické bavlněné tašky, které se dnes dají sehnat téměř kdekoliv a vydrží vám několik let. Navíc je možné si tašky vybrat s fotkami vaší oblíbené kapely nebo s motivačním citátem. Hledáte-li tašky a košíky z udržitelných materiálů, mrkněte třeba na Biano.cz, kde můžete i v dalších kategoriích filtrovat produkty do domácnosti podle toho, zda jsou z materiálů, které pomáhají šetřit životní prostředí.

 

Zero waste je sice životní styl, ale je třeba se k němu prokousat postupně. I tyto vyjmenované příklady vás někam posunou, pokud je budete dodržovat. A věřte, že i malý krok je krok dopředu.

 

 

 

Autor: Martina Kosar

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení