Duhová magie čaker

 Slovo čakra pochází ze sanskrtu a znamená vír či kruh. Jde o centra, kde se v těle shromažďuje energie. Podle staroindických či tibetských textů je v těle 7 hlavních a 42 vedlejších čaker, které jsou vzájemně propojeny tzv. nádí. Nádí jsou rozvodné kanálky, kterými energie proudí mezi různými místy v těle. V některých zdrojích se nazývají meridiány, ale funkce zůstává stejná.

Kromě čaker a nádí jsou s energetickými toky v těle spojená ještě vibrační pole energií, která jsou jakési přijímače vědomí na určitých frekvencích. Harmonizací a léčbou pomocí energetických toků se zabývá například akupunktura, čínská nebo indická medicína. Západní civilizace tyto faktory při léčbě nemocí opomíjí, což je poměrně škoda.

Každá čakra má svoji konkrétní barvu a je zodpovědná za správnou funkci orgánů v místě, kde se nachází, ale ovlivňuje i naši psychickou a duševní pohodu. Zajímavostí je, že první čakra u mužů se otáčí ve směru hodinových ručiček a u ženy je tomu naopak.

 

čakry

 

 

První čakra - Múladhára-čakra - kořenová

 

Umístění: na samém konci páteře mezi řitním otvorem a pohlavními orgány

Barva: červená

Nerost: onyx

Vůně: cedr, hřebíček

 

Kořenová čakra má při správném fungování probouzet kreativitu a skryté síly člověka. Pokud je z nějakého důvodu zablokovaná, způsobuje nevědomost. Člověk se cítí velmi unavený a bez energie a dost často je blokace spojena s pocitem těžkých nohou. V kompetenci múladhára-čakry  jsou základní lidské potřeby jako spánek, jídlo a pocit bezpečí. V oblasti této čakry je sídlo hadí energie kundalini.

 

Druhá čakra - Svadhišthána-čakra - sakrální

 

Umístění: asi 3 cm nad dolním koncem páteře, mezi řitní a křížovou kostí

Barva: oranžová

Nerost: beryl

Vůně: ylang ylang, santal

 

Sakrální čakra je také nazývána sexuální čakrou. Ovlivňuje tvorbu hormonů, sexuální energii, plodnost, ale také ledviny a močový systém. Působí na emoce a mezilidské vztahy. Pokud je zablokovaná, způsobuje sexuální chladnost, odtažitost a potlačování emocí. Vyvolává také závist, pochybnosti či lenost. Při hyperfunkci může způsobovat nepřiměřené citové reakce či hysterický pláč.

 

Třetí čakra - Manipúra-čakra - solární

 

Umístění: solar-plexus, 2 prsty nad pupíkem

Barva: žlutá, oranžová

Nerost: rubín

Vůně: levandule, rozmarýn a bergamot

 

Čakra, která se nachází u pupíku má zodpovědnost za sebevědomí a vůli. Navozuje životní pohodu a pozitivní vyzařování osobnosti. Žlutá barva podporuje koncentraci a schopnost něčeho dosáhnout. Stimuluje nervový systém a může pomoci při léčbě kožních problémů. Když čakra nefunguje správně, mohou se objevit pocity ztráty odvahy, ztráty svobodné vůle a nebo vytváření falešných představ.

Při podzimních depresích je vhodné stimulovat čakru například pomocí aromaterapie nebo za použití harmonizační mantry RAM.

 

Čtvrtá čakra - Anaháta-čakra - srdeční

 

Umístění: uprostřed hrudi

Barva: nebesky modrá (v některých zdrojích se uvádí oranžová či zelená)

Nerost: safír

Vůně: růžový olej

 

Tato čakra leží na pomezí mezi čakrami dolní části těla (fyzická a materiální rovina) a mezi čakrami horní poloviny těla (duchovní a emocionální rovina). Po jejím probuzení můžete pocítit všeobjímající božskou lásku. Čakra působí na srdce, plíce a jejich prostřednictvím na lásku a emoce. Blokace čakry omezuje dávání, ale i přijímání lásky a lidé se zablokovanou čtvrtou čakrou mohou pociťovat tíživý pocit samoty.

 

Pátá čakra - Višuddni-čakra - krční

 

Umístění: oblast hrtanu

Barva: modrofialová

Nerost: křišťál

Vůně: šalvěj, eucalyptus

 

Čakra umístěná uprostřed krku je zodpovědná za schopnost komunikace, vyjádření a průraznost osobnosti. V případě blokace čakry se může objevit například koktání, zadrhávání v řeči a nebo tréma před projevy na veřejnosti. Správně fungující čakra umožňuje plné projevení kreativní, umělecké či hudební stránky osobnosti. Překonání problémů je pro člověka s plně fungující pátou čakrou hračka. Posílit její funkci můžete pomocí mantry HAM.

 

Šestá čakra - Ádžňá-čakra - čelní

 

Umístění: mezi obočím, oblast „třetího oka”

Barva: bílá, zářivě modrá

Nerost: opál

Vůně: jasmín, máta peprná

 

Posiluje intuici, celkové myšlení a představivost. Zablokovaná způsobuje neschopnost jasně uvažovat, přízemní myšlenky a odmítání duchovna. Velmi často také působí migrény. Při zpěvu mantry ÓM podporujete správnou funkci čakry.Sedmá čakra - Sahasrára-čakra - korunová (temenní)

 

Umístění: na vrcholku hlavy nad temenem

Barva: průzračná, fialová

Nerost: diamant, vltavín

Vůně: kadidlo, lotos

 

Korunní čakra se dostává do harmonie v té chvíli, pokud jsou v harmonii i ostatní čakry. Ovlivňuje koncentraci na vše podstatné. Při blokaci se můžete cítit ustrašení a nejistí. Pokud je vaše temenní čakra naopak přetížená, jsou zde pocity nepostradatelnosti, neadekvátní odpovědnosti za osudy ostatních a dokazování osobní důležitosti.


Protože na otevírání a harmonizaci čaker můžete působit i při meditacích či při cvičení jógy, doporučujeme korkovou eko podložku s vyobrazením symbolů všech sedmi čaker nebo čakra barevné legíny.

 

 

Autor: Radka Fučíková

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení