Pohled na zimu očima Ájurvédy a Tradiční čínské medicíny

 

Nastává doba, kdy se máme oddat odpočinku a regeneraci. Tím, že slunce vychází později a je brzy tma, vybízí tato doba k delšímu spánku. V tento čas bychom měli naší životní energii čchi opečovávat mnohem důsledněji než v jiná období. Neměli bychom vykonávat nadměrně mnoho činností a omezit pocení. Dostatek energie čchi nám zajistí vitalitu a mnoho sil do začátku jara. Je to doba stagnace, kdy organismus funguje ze svých zásob energie, kterou si během roku našetřil, a proto i většina novoročních předsevzetí končí nezdarem. Proto s nimi vydržte na začátek jara, kdy začíná růst vše nové i naše nové plány a přání. Nyní se na tyto dny připravujte, pravidelně cvičte, jezte kvalitní stravu a odpočívejte.

Chladné dny nás přirozeně nabádají k vyhledávání tepla a zahřívajících potravin. Měli bychom se stravovat zejména tepelně upravenou stravou a omezit tu syrovou. Příroda má vše dobře promyšlené, proto nám už od podzimu dává potraviny ideální na zimu. Tedy hlavně kořenovou zeleninu, dýně, pórek, zelí… Ideální jsou také vývary z kostí, pohanka a jáhly. V zimě si můžeme obecně dopřát více tuku v potravě. Ti, kdo se nevyhýbají masu, mohou zvýšit příjem bílkovin v podobě hovězího, jehněčího a drůbežího masa. Doporučené koření této doby jsou hřebíček, anýz, bobkový list, skořice a zázvor. Nesmíme ani opomenout vlašské ořechy, které silně posilují ledviny a funkci mozku.

 

ajurvéda a tradiční čínská medicina

 

Ledviny a močový měchýř

Elementem zimy je voda a odpovídajícími orgány jsou ledviny a močový měchýř. TČM nahlíží na ledviny jako na nejdůležitější orgán v lidském těle. Jsou místem, kde sídlí životní energie, která ovlivňuje kvalitu i délku života. Oba tyto orgány jsou citlivé na prochladnutí, proto je nezbytné je udržovat v teple.

Slabost ledvin se projevuje jako latergie, nateklá oční víčka, častěji se mastící vlasy, otoky, bolesti v dolní části zad, odpor k zimě, časté močení, zvýšené pocení, ledvinové kameny. Studené nohy jsou též známkou nedostatečného fungování ledvin. S ledvinami je spojena funkce srdce, neboť se jimi vrací pročištěná krev zpět do srdce a odtud do celého těla. Pokud se budeme starat o své ledviny, můžeme předejít různým zdravotním potížím.

Močový měchýř je jako sběrná nádoba. Je to dutý a roztažitelný orgán s objemem až 1,2l. Ale nutkání jeho vyprázdnění pociťujeme už při naplnění 400-600ml této odpadní vody.  Jeho správná činnost přispívá k vodní a minerální rovnováze těla. Pokud máme potřebu častého vyprazdňování, může jít o infekci nebo tz. Hyperaktivní močový měchýř. Mezi nejčastější problémy s močovým měchýřem také patří inkontinence (nechtěný únik moči) nebo enuréza (noční únik moči). Pod vlivem tohoto orgánu jsou naše hlava, hrdlo, šíje, centrální nervový systém, kůže a kosti. 

Z pohledu psychosomatiky může častý problém s močovým měchýřem způsobovat zapříčinit náš nesoulad a nedorozumění v partnerských vztazích. Dalšími projevy může být vnitřní neklid, špatná rodinná situace nebo nevyrovnané vztahy s partnerem, dětmi, rodiči, to vše ovlivňuje náš organismus a zvyšuje riziko zánětu močových cest. Obecně infekce je zde chápána jako zhmotnělý konflikt. Buď se často hádáme, nebo v sobě něco dusíme a máme obavu se o tom bavit. My ženy máme mnohem větší potíž v sobě tuto nehodu pustit než muži. Stále ji vědomě, ale i nevědomě rozebíráme a trápíme se jí. Naučme se pouštět a odpouštět.

Vhodnou zimní jógovou praxí je podle mě buď jin jóga, kde jsme teple oblečeni a ponořeni uvnitř sebe, nebo také power jóga na podporu našich ledvin a močového měchýře, ale podle zmíněného doporučení velkého nepocení se je vhodnější její umírněnější verze. Pobytem na čerstvém vzduchu někde v horách se sněhem a sluncem na tváři si také neuškodíme. Udržme tělo v teple, odpočiňme si. Dočtěme zásobu knih a dopřejme si oheň v naších obydlích aspoň v podobě zapalování svíček  a užijme si zimu a čas rozjímání.

 

 

Autorka: Kateřina Tripalová

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení