Podzimní čas v Ájurvédě a TČM

Podzim v Ájurvédě a TČM začíná 23.9. a končí 20.12. Elementem této doby je kov a párové orgány jsou plíce a tlusté střevo. Element kovu je v chuti vyjádřen ostrou chutí, která podporuje energii v organismu. V tento čas probíhá sklizeň, nejen na fyzické úrovni, dny se pomalu zkracují a my se  připravujeme na dlouhou zimu. Doba těchto změn, teplo a světlo, jsou vždy zkouškou vitality a odolnosti našeho organismu.  Právě tlusté střevo a plíce nám pomáhají se vyrovnat se změnami, které toto období ale i život přináší.

Na podzim provětrejme své skříně a šuplíky a zbavme se všeho, co nepotřebujeme, vyčistíme u toho i svou hlavu. Můžeme se u toho zastavit a zamyslet nad vlastními postoji, myšlenkami, vzorci, podle kterých fungujeme. Zhodnoťme, co opravdu potřebujeme a co už nám neslouží.

Prospěšné jsou také procházky v přírodě, obdivování krás podzimu a užívání si posledních paprsků slunce.

Potrava by se v této době měla delší dobu vařit a měla by být bohatší na energii, neboť si tělo potřebuje udělat zásobu na zimu.

Vhodnými potravinami jsou:

  • Houby, mrkev, kedlubny, cibule, křen, česnek, dýně, špenát, ředkve
  • Dlouhozrnná rýže, pšenice, ječmen, kroupy
  • Banány, zázvor, kyselá jablka, listová zelenina
  • Sýry, zaječí maso, tofu
  • Mátový a zázvorový čaj, chilli, ořechy

ajurveda tčm podzim zdraví

 

Vhodnou praxí jsou meditace a praxe taková, která nám přináší do pochmurných dnů podzimu vnitřní radost a žár.

Elementem podzimu je kov, jak už bylo zmíněno, a i když kov podléhá změnám, a lze ho snadno formovat, zůstává pevný a neničí se. Orgány podzimního času jsou plíce a tlusté střevo. Plíce jsou párovým orgánem a jejich hlavní činností je zásobovat buňky kyslíkem, který je do buněk dopravován krví. Spotřebovaný vzduch je pak z plic vypuzen vydechováním.

 

Životní síla

Na úrovni energií vdechujeme čisté čchi ze vzduchu a vydechujeme nepotřebné čchi z těla. V plicích také vzniká tělesná čchi, která vznikne smícháním čisté čchi ze vzduchu a esencí, která vzniká trávením potravy ve slezině a čchi sleziny esenci dopraví nahoru do plic. Dech a řízení čchi je na sobě závislé, pokud nefunguje jedno, bude oslabené druhé. Plíce se také podílejí na procesu vypouštění emocí, který je stejně důležitý jako vypouštění škodlivin z těla ven. Nejčastějšími projevy nezpracovaných emocí týkajících se plic jsou: neustálý smutek, pesimismus, nuda, apatie, absence inspirace. Fyzickými projevy, které poukazují na problém plic, jsou: bledá pokožka, ztížené dýchání, kašel, alergie, dušnost, problémy s nosní dutinou a krkem, zánět krku a průdušek.

 

Tělo jako katalyzátor

Tlusté střevo řídí přepravu kalů. Stolicí odchází z těla to, co tělo už nepotřebuje,  a nebo už neumí zpracovat. Z popisovaného vyplývá, že disharmonií orgánů jsou různé problémy s vyměšováním. Emociálně je vhodné se podívat v tomto období na to, na čem ulpíváme a co nechceme nechat odejít. Naopak se zkusme zaměřit na to, co nám dělá radost a co nám v životě pomáhá.

Špatná funkčnost plic a tlustého střeva se odráží také na kůži. Je to díky tomu, že pokud plíce a tlusté střevo nepracují tak jak mají, nevypuzují z těla škodliviny a látky, které už tělo nepotřebuje. Začne si tělo hledat další vývodní kanál a tou je kůže. Pokud někdo trpí na ekzémy, je vhodné nejdříve pročistit tlusté střevo a plíce a pak hledat další příčiny.

Užijme si v podzimním období sklizeň plodů našich zahrádek, ať už těch fyzických tak i mentálních v našich projektech a plánech tohoto roku. Dopřejme si dostatek procházek v přírodě a pomalu se připravme na období zimy a vnitřního usebrání se.

Více o tom, jak využít přirozené změny k tomu, abychom se cítili lépe se dozvíte v článku Život podle přirozených biorytmů na webu SpiritualPlanet.
 
 
 
 

 

 

 

Autor: Kateřina Tripalová

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení