Z důvodu dovolené budou objednávky odbaveny 17.7. Děkujeme za pochopení. Vaše ARYAMA:)

Meditace a relaxace v jógové praxi

Meditaci bychom mohli nazvat jako určitý druh cvičení, které nejpřirozenějším způsobem zklidňuje jak mysl, tak tělo. Cílem je zklidnit mysl, což nás dovede k vyrovnanému uvědomění si sama sebe bez nutnosti zapojovat myšlenky. Meditaci můžeme provádět kdykoliv. Během meditace nedochází k hypnóze, protože jsme si vědomi všeho, co se okolo nás v daný okamžik děje. Naše energie se při meditaci nesoustředí na dělání, nýbrž na bytí a to nás navrací k naší skutečné podstatě. Existuje nespočet meditačních technik a procesů a je jen na nás zkoušet a objevovat, která technika je pro nás ta pravá.

Mezi nejpozitivnější účinky meditace patří například snížení vysokého tlaku a zlepšení koncentrace a paměti. Při pravidelné meditaci docházíme k rovnováze a vyrovnanosti, které jsou výsledkem klidného a pokojného života. Meditace učí používat vlastní potenciál k vytváření života podle sebe. I vědecké výzkumy potvrdily, že meditace dokáže výrazně snižovat úzkost a napětí a následně dokáže snižovat s nimi spojené fyzické projevy, především nespavost, migrény, silné bušení srdce, koktání a další.

 

3 návody na meditaci

Eliminace negativní energie
Touto meditací se soustřeďujeme na odstranění úzkosti, napětí a emocionálních bloků. Stačí nám na ní jen pár minut času a místo, kde nás nic a nikdo nebude vyrušovat.

„Uvolnění vnitřních kohoutků či proudů
1. Uvolněte se, několikrát se zhluboka nadechněte a zavřete oči.
2. Chodidla položte vodorovně na podložku.
3. V duchu si vybavte obrázek svého těla a představte si, že je bílé.
4. Pohlédněte dolů na svá chodidla.
5. Snažte se zachytit vibrace negativní energie prostupující vaším tělem.
6. Zamyslete se nad tím, kde je pociťujete nejvýrazněji.
7. Představte si dva vodovodní kohoutky, které jsou umístěné na vašich patách.
8. Otočte jimi a sledujte dvě odtokové stružky na chodidlech.
9. Skrze tyto stružky vytlačte veškerou negativní energii pryč.
10. Jakmile budete přesvědčení, že je všechna negativní energie pryč, kohoutky zase zavřete.
11. Otevřete oči.″ 1)

 

Meditace na barvy
Meditování na určitou barvu, kterou necháme intenzivně procházet naším tělem je pro nás něco jako sprcha. Buď si danou barvu můžeme představit jako hustou mlhu, která obklopuje naše tělo při meditaci, nebo ji můžeme nechat procházet naším tělem od temene směrem k nohám. Bílá barva odstraňuje negativní energii, dokáže tišit bolest a zmírňovat traumata. Na fyzické úrovni pomáhá s bolestí hlavy, depresemi, ale i s epilepsií. Stříbrná barva je vhodná na pročištění aury. Pomáhá rozproudit energii a zvyšuje koncentraci. Zlatá barva rozptyluje a eliminuje negativní energie a zlepšuje náladu.

 

Kirtan kriya meditace
Tato meditace se nejčastěji používá na kundalini józe. V podstatě je to dynamická mudra (gesta rukou) a recitace mantry SA TA NA MA. Kdy SA znamená začátek, nekonečno, TA život, existence, NA smrt, změna MA znovuzrození, regenerace. Na našem meditačním místě zaujmeme pohodlný meditační sed. Nejdříve mantru nějakou dobu recituje nahlas, poté šepotem a nakonec v duchu a pak zase šepotem a nakonec nahlas. Používáme obě ruce, při každém výdechu jemně stlačíme bříško jednoho prstu s bříškem palce a při nádechu prsty opět natáhneme. Při SA je to spojení palce a ukazováku, TA spojíme palec a prostředník, NA spojíme palec a prsteník a MA malíček a palec. Při pravidelném praktikování této meditace dochází k stimulaci mozkové činnosti, podporuje soustředění a navozuje pocit vnitřního klidu.

 

Meditace, meditační techniky. Jóga a dech.

 

Jóga nidra - jógový spánek
Technika jóga nidra stojí na pomezí relaxace a meditace. Překládá se jako jógový spánek. Jde totiž o to, dostat se někam mezi vědomí a spánek. Spát vědomým spánkem. Při jóga nidře dochází k vědomému pročištění z hloubky podvědomé mysli, které se jóga nidra dotýká. Mnoho lidí si myslí, že relaxace je spánek a odpočinek na gauči. To však není kvalitní relaxace, kterou je jóga nidra. Odpočinek a relaxace jsou dvě rozlišná slova. Odpočinek je nabrání sil skrz zavřené oči, kdy spíme. Relaxace (hluboká) je stav mezi spánkem a bdělým stavem, kdy dochází k pronikání do podvědomé a nevědomé myslí a jejímu pročištění od napětí.

 

Relaxace
Relaxace je jednou ze základních technik jógy. Význam slova relaxace pochází z latiny (relaxace) a znamená uvolnit. Relaxace zklidňuje a uvolňuje. Odstraňuje fyzickou i duševní únavu a působí na celé tělo blahodárně. Bez uvolnění svalů nemůže dojít k relaxaci. Cílem relaxace ale není zbavit se svalového napětí, protože tělo má svalový tonus, který zajišťuje správné postavení a fungování těla, nýbrž jen napětí zmírnit nebo kontrolovat.

Relaxace pracuje s našimi emocemi a ty se po ní stávají neutrálními. Je to způsobeno zklidněním a zpomalením dechu, protože dech souvisí s emocemi. Po zklidnění dechu se snažíme uvolnit fyzické tělo. Nejdříve si ho celé postupně uvědomíme a vnímáme všechny vjemy, emoce a pocity, které nám tělo chce říct. Pak se ho postupnými výdechy pokoušíme uvolnit, nejčastěji od palců u nohou stoupáme a uvolňujeme až k pokožce vlasů.

Poslední částí je uvolnění naší mysli, pro mnohé ta nejobtížnější část, na kterou ale nesmíme zapomínat. V této chvíli bychom se měli dostat do stavu pozorovatele a své myšlenky a tělo jen vnímat a pozorovat, nijak nehodnotit, neporovnávat, jen vnímat a být. Nejčastější polohou je pozice šavásany, ale využívají se i další pozice, ať už v sedu nebo lehu. Obecným pravidlem je, aby to byla pozice, ve které se dokážeme plně uvolnit.

Určitě se při závěru své asánové praxe či v samotné praxi jógy relaxaci ani meditaci nevyhýbejte. Nebojte se, pátrat po té správné technice, která vyhovuje právě vám, nebo navštívit workshop či seminář některého lektora, který se meditací a relaxací zabývá podrobněji.

 

 

Autor: Kateřina Tripalová

 

1) Meditace snadno a rychle – Lynne Lauren

Zpět do obchodu