Magické mandaly jako nástroj sebepoznání

 

Není to tak dávno, co česká i světová knihkupectví, papírnictví a obchody s hračkami zaplnily antistresové omalovánky pro dospělé. Omalovánky byly na nejrůznější témata a kromě běžných obrázků se dost často vyskytoval i motiv mandaly. Jen málokdo z kupujících si při vymalovávání uvědomil, že nejde jen o relaxační a zábavnou činnost, ale že se také zároveň léčí.

 

Co je to vlastně mandala?

 

Fenomén mandal je stejně starý jako lidstvo samo. Nejstarší kruhové obrazce s geometrickými motivy jsou datovány již v paleolitu. Nálezy pochází také z Egypta, Jávy či Babylonu. Slovo mandala pochází ze staroindického sanskrtu znamená kruh nebo kolo, což je také forma, ve které se mandaly nejčastěji vyskytují.

V minulosti se mandaly používali při rituálních a náboženských obřadech či při meditacích jako prostředek spojení s božstvy. V současné době se čím dál častěji používají při arteterapii jako prostředek k uklidnění a také sebepoznání.

 

Mandala je zpravidla tvořena opakujícími se geometrickými obrazci. Inspirací může být příroda a její tvary, například poupě růžového květu vytváří pravidelnou spirálu, které se v motivech často opakuje. Symbolizuje harmonii, počátek něčeho nového a přírodní moudrost.

 

Všechny barvy duhy

 

Kromě tvaru jsou také důležité barvy. Zatímco tvar mandaly zosobňuje mužský princip, barvy jsou záležitostí ženské energie. A právě to, jaké vybereme, nejvíc vypovídá o našem nitru a prožitcích.

Stejně jako všechno v životě mají i barvy různé tóny a mohou se vykládat jak negativně, tak pozitivně. Zároveň má i každá z duchovních nauk svůj výklad ke každé barvě, ale všeobecně platí toto základní rozdělení:

 

Červená barva - barva těla

  • v pozitivním vnímání barva lásky, životní energie, smyslnosti, veselosti a sebevědomí. V negativním vnímání může vyvolávat vztek, agresi a napětí.

Žlutá barva - barva myšlení

  • v pozitivním vnímání symbolizuje, lehkost, nespoutanost, světlo, smích a také přemýšlení nebo fantazii. V negativní interpretaci pak vyzařuje strach, závist, nepřejícnost či vztek.

Oranžová barva - barva emocí

  • v pozitivní interpretaci ji můžeme číst jako teplo, vřelost, energii, divokost, v záporu pak působí jako výstraha či upozorňuje na problémy.

Zelená barva - barva růstu a míru

  • v pozitivním vnímání jde o barvu naděje, míru, klidu, přírody, dětství, v záporném vnímání jde o nepoctivost, touhu po moci a závist.

Modrá barva - barva lásky

  • modrá barva přináší harmonii, souznění, splynutí s božským, svěžest a uvolnění. V negativním smyslu chlad a nudu.

Fialová barva - barva touhy

  • jde o barvu tajemnou, symbolizující spánek, představy, inteligenci, hledání otázek a odpovědí. V záporném smyslu může působit smutně a může vyzařovat strach či obavy z budoucnosti.

 

Černá a bílá se v mandalách zpravidla nepoužívají. Jde o jasné protiklady, které by narušovaly harmonii obrazce.

Důležité jsou nejen použité barvy, ale také odstín a sytost. Někdy prostě máme raději mandalu, která svítí do daleka všemi pestrými barvami a někdy raději vytvoříme mandalu melancholickou, která má barvy tlumené.

 

Mandala o vás ví víc, než vy sami

 

Pokud barvy v obrazci „neladí”, je to znamení nějaké dishamornie, kterou aktuálně prožíváme. Skrze tvorbu mandaly a jejímu zhodnocení jako celku lze dojít v uvědomění, ale i k vyřešení vnitřního problému. Při vybarvování či vytváření mandaly se totiž soustředíme na tvůrčí práci, ale zároveň se také noříme hlouběji a hlouběji do vlastního nitra - to, co pak na papíře vznikne, je odrazem naší duše a našeho prožívání.

 

Důležité je si uvědomit, že žádná mandala není ani hezká, ani ošklivá, je jen taková, jakou jsme si ji vytvořili. Je odrazem našeho nitra a skrze ni přijímáme pochopení situace a zamyšlení nad řešením. Mandaly nelze objektivně posoudit. Pokud si chcete nějakou vytvořit či vybarvit, položte si ji po dokončení před sebe a nechte ji na sebe jen tak působit. Po chvíli si můžeme položit některou z následujících otázek:

 

  • Jaké pocity v nás vyvolává?
  • Jsou příjemné nebo spíše nepříjemné?
  • Nad čím jsem přemýšlel/přemýšlela, když jsem mandalu tvořila?

 

Samozřejmě, že po namalování jedné mandaly nevyřešíte hned všechny problémy, které vás tíží, ale minimálně získáte čas na to vše dobře promyslet a uvědomit si veškeré vyvolané pocity.

Vyčleňte si týdně 1 hodinu na trošku relaxu s pastelkami  a uvidíte, jak si krásně pročistíte hlavu.

 

 Krásné léčivé mandaly můžete nalézt i na našich korkových jógamatkách zde nebo krásně vzorovaných legínách:)autor: Radka Fučíková


Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení