Z důvodu dovolené budou objednávky odbaveny 17.7. Děkujeme za pochopení. Vaše ARYAMA:)

Ajurvéda a TČM na jaře

Pohled na jaro očima Ajurvédy

Symbolem jara jsou nové začátky. Příroda se probírá k životu, ptáci vítají každé nové ráno a prozpěvují celý den. První rostliny se prodírají nad zem a vystavují svá drobná těla slunci. I my lidé se probíráme k aktivnějšímu způsobu života než v zimě. Jaro je pro nás obdobím radosti a plodnosti. Inspirujme se přírodou a odložme pro další životní cestu vše, co už nepotřebujeme, vše co nás svazuje a neumožňuje volný nádech a výdech. A nemusí se jednat jen o materiální věci.

Takovým malým rituálem může být sepsání na kus papíru všeho, co nás v životě jakkoliv tíží. Potom ten papír zmuchlat, zapálit a nechat shořet. Sledujme, jak naše starosti mizí a rozpouští se v žáru ohně. Zbavme se tímto způsobem obav uvnitř nás.

Načerpávejte v tento čas atmosféru probouzející se přírody, vystavte své tváře sílícímu slunci a jen tak spočiňte uprostřed přírody a poslouchejte život kolem sebe. Pomocí jarní energie rozvíjejte vlastní myšlenky, naděje a sny. Snažte se co nejvíce chodit do přírody a dopřát si tuto očistu, kdykoliv bude příležitost.

V Ajurvédě v tento čas dominuje dóša kapha, která se hromadí v našich tělech už od zimních měsíců. Můžeme ji vnímat jako přírůstek tělesné hmotnosti a určité formy únavy.  Proto je jaro ideálním obdobím různých detoxů, půstů a to nejen těch fyzických. Naše jógová praxe by měla být v tomto ročním období dynamičtější, povzbuzující. Můžeme zkoušet nové, náročnější asány, na které jsme neměli v zimě náladu :-).  Zaměřme se na rozproudění lymfy v našem těle a nastartování metabolismu našeho těla. Vhodnou očistnou technikou je například nauli krija (břišní masáž), z asán jsou to různé zkruty, prohřívající Pozdrav slunci, záklony, které otevírají prostor našeho srdce (anaháty - srdeční čakry) a pozice podporující činnost jater a žlučníku.

 

Vhodné pozice pro stimulaci meridiánu jater:

 • pozice motýla
 • pozice širokého sedu roznožného
 • pozice žáby
 • pozice spící labutě (holubí král ležící dole)
 • pozice sfingy
 • pozice psa hlavou nahoru
 • pozice ležícího hrdiny

Vhodné pozice pro stimulaci meridiánu žlučníku:

 • pozice spící labutě
 • pozice krávy
 • pozice sedícího holuba (zkřížené dolní končetiny na sobě)
 • pozice lehu na boku přes bolster

 

V jarní stravě je vhodné zařadit více hořké a kořeněné chuti, aby se z těla odstranil hlen a vlhkost. Zkusme se vyvarovat sladkých, kyselých a slaných pokrmů, které způsobují zadržování vody v těle.  Ideální jsou lehce podušená nebo povařená jídla, hodně bylinek a rostlin (klíčky, listy, výhonky) v syrovém stavu. Doporučeny jsou také luštěniny, semínka, vejce a nejste-li vegetariáni, tak i ryby a bílé maso v bio kvalitě či od farmářů. Vhodné je také snížit příjem olejů a mléčných výrobků. Pro celkovou očistu je žádoucí vyvarovat se úplně cukrům a kofeinu

 Tradiční čínská medicína a ajurvéda. Jaro. Jóga.

 

Pohled na jaro očima Tradiční čínské medicíny

Pro období 15.2. až 14.5. jsou párovými orgány žlučník a játra. V játrech se hromadí krev, která obsahuje minerály, vitamíny a jiné živiny. Játra absorbují a ukládají tuky, sacharidy a bílkoviny z potravy, které se v těle přeměňují na energii nebo jsou ukládány jako tuková tkáň. Také vyrábějí žluč, která se shromažďuje v žlučníku a podporuje trávení tuků a činnost střev.

Přetěžovaná játra mohou způsobovat různé potíže, jako jsou alergické reakce, cirhózu, dnu, bolesti hlavy, migrény, nadýmání, zácpu, strnulost ramen a šíje nebo slabé a třepící se nehty atd.

Párovým orgánem k játrům je žlučník, který koncentruje a hromadí žluč, kterou vyprodukují játra. Žluč poté v tenkém střevě štěpí tuky v potravě. Při nerovnováze žlučníku se mohou objevit například žlučníkové kameny, bolesti v pravé části trupu, strnulost ramen a šíje a slabé nehty, žízeň, bolesti hlavy, otoky, neaktivita a chorobná nespavost až lhostejnost.

Podle Číňanů psychika nejvíce ovlivňuje naši zdravotní stránku. Podle TČM játrům nejvíce škodí potlačování emocí, nahromaděná zlost, podrážděnost, náladovost, deprese, negativní myšlení až agrese. Tyto emoce vyčerpávají životní energii a mohou vést k dlouhodobým zdravotním problémům. U žlučníku je to stejné. A však krátkodobé výbuchy zlosti jsou podle Číňanů zdravé, protože energii v sobě nehromadíme a dáme momentální emoci průchod a tím se očistíme.

I z výše uvedených důvodů je pravidelná jarní a podzimní detoxikace přínosem.

 

 

Autor: Kateřina Tripalová

 

Zpět do obchodu